Magosligeti Bölcsőde, Óvoda és Konyha
4953, Magosliget, Fő utca 79.
Kapcsolattartó
Sajóné Thuri Lívia
intézményvezető, óvodapedagógus
36206154487
liviasajonethuri@gmail.com
SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG
ADATOK
Korosztály: 3-7 éves
Létszám: 53
Legszívszorítóbb történet: Több történetet is kiemelhetnék. Több gyermek van jelenleg is, akiket a nagyszülők nevelnek, mert a szülők elváltak, s mindenki járja a maga útját. A szülő hiánya rányomja bélyegét a gyermekek viselkedésére, hangulatára, mindennapjára. Legutóbbi nagyon nehezen feldolgozható esetünk, hogy egy kolléganőnk elhunyt, s három gyermeket hagyott hátra sajnos olyan apával, aki nem volt képes a gyermekeket ellátni, s emiatt nevelőszülőkhöz kerültek. Ebben az esetben a külső segítségek kevésnek bizonyultak, mert a gyermekek mindennapi megélhetését, testi épségüket veszélyeztette a kialakult helyzet.
SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG
NINCSLISTA
váltóruha a 3-7 éves korosztály számára; rajzeszközök, gyermekek részére konyhai bútorok, játékok; papír, gyurma, színes papír, ragasztó; gyümölcs; tisztítószer, papírzsebkendó, papírtörlő, folyékony szappan; játszószőnyeg, nagyobb méretű szőnyegek a csoportszobákba; könnyű, műanyag kiságyak, melyek könnyen tárolhatóak
KÖRNYEZET
Az óvoda önkormányzati tulajdonú épületben működik. Az alapépület több mint 100 éves, s folyamatos felújítással karbantartott. 2020-as átadással fejeződött be az épület bővítése, átalakítása, felújítása pályázati pénzeszköz igénybevételével. Az intézmény bölcsődei ellátással bővült, mely 2021. szeptember 1-től egy 12 fős csoporttal működik. Az épület felújításának, bővítésének nagyon örülünk, azonban a támogatási összegbe beltéri eszközök, berendezések, használati tárgyak, bútorok nem fértek bele, s így az új épületben megmaradtak a régi berendezések, melyek újításra, cserére, beszerzésre várnak. A településen az óvoda (s most már a bölcsőde is) összefogja a gyermekes családokat. A jelenlegi örökbefogadóinktól kapott, nem óvodás méretű ruhaneműt kiosztjuk a rászoruló családok részére, ezen felül kaptak már több alkalommal tisztálkodószert. Különböző forrásokat igyekszünk megkeresni a gyermekek, s alkalmanként egyes családok segítésére. A gyermekek részére olyan élményeket igyekszünk nyújtani, melyeket ezek a hátrányos helyzetű családok nem tudnak biztosítani. Örülnénk, ha gyakrabban tudnánk színházat, bábszínházat, zenés műsorokat hozni a gyermekeknek, de az óvoda költségvetéséből jelenleg ez lehetetlennek látszik. Azokat az élményeket, sétákat, - almaszedés, bogyógyűjtés, egészséghéten gyümölcsnapok tartása, ... stb, - melyek nem kerülnek pénzbe, rendszeresen szervezzük a gyermekek részére.
CSAPATUNK
Az óvodában jelenleg 2 csoport működik, melyben 4 fő óvodapedagógus, 2 fő dajka dolgozik, a bölcsődében 3 fő kisgyermeknevelő látja el a kicsiket.
A MINDENNAPOK
A reggeli játék utáni tízórait minden nap valamilyen tervezett tevékenység követi. A napirendet igyekszünk követni, de rugalmasak vagyunk. Legalább kéthetente próbálunk valami plusz élményt becsempészni a mindennapokba. Ez akár egy közös süteménysütés, vagy kirándulás, sétálás is lehet gyűjtéssel egybekötve.
SZÜLŐK
A lakosság, s egyben a szülők főképpen az önkormányzat által biztosított közfoglalkoztatásban dolgozik. Kevesen nyári időszakban növénytermesztéssel, vagy ritkán távolabbi pár hónapos alkalmi munkával egészítik ki jövedelmüket. Igazából nem szoktunk adományokat kapni. A községben nincsenek vállalkozások egy-két mezőgazdasági őstermelőt kivéve, a lakosság pedig így is igen nehéz anyagi körülmények között él. Egy-egy nagyobb ünnep alkalmával a szülők hoznak be a gyermekeknek ellátást (gyümölcslé, ropi, sütemény), de a hétköznapokra ez nem jellemző. Minden hónapban igyekszünk valamilyen szülőkkel közös programot szervezni, mely akár egy kreatív délelőtt is lehet. Körülbelül a gyermekek 50%-a rendelkezik váltóruhával, a tisztasági csomagot év közben szintén ennyien pótolják.
TEHETSÉGEINK ÉS AMIRE BÜSZKÉK VAGYUNK
Óvodai tehetséggondozás: Nagyon talpraesettek ezek a gyerekek. Főleg a kreatív tevékenységekben, a verselésben vannak közülük kiemelkedőek.
Már több alkalommal bizonyítottak a gyermekek. Szavalóversenyeken vettünk részt, ahol legalább 15 óvoda gyermekei közül hoztuk el az 1. helyet. 2019-ben hagyományápolás céljából adventi vásárt rendeztünk, mely sikeresnek bizonyult és folytatni szeretnénk, bár a járványhelyzet miatt elég nehézkesen sikerült az elmúlt évben. Szintén új dolog volt az óvodánkban a házi szavalóverseny rendezése, ahol a szülők készítették fel a gyermekeket, ezt is szeretnénk minden évben megszervezni. Minden ünnepségre készülünk, s mindig nagyon ügyesen helyt állnak a gyermekek (pl. karácsonyi műsort adunk a helyi református templomban). Minden gyermekeket érintő pályázatot igyekszünk megragadni. Tavaly elnyertük a "Biztonságos Óvoda" címet, most pedig folyamatban van a "Boldog Óvoda" cím megszerzése is. Sikerként éljük meg azokat a hétköznapokat, amikor kicsi pluszt tudunk nyújtani a gyermekeknek. Sőt, siker, ha a hátrányos helyzetű családból érkező gyermek szocializálódása során olyan magatartást, beszédkultúrát, szokásokat, normákat sajátít el, s talán visz haza az óvodából, mely a családjában nem megszokott. Nem a pozitív szokásokat változtatjuk meg, hanem a hozott negatív normákat "cseréljük le". Többször sikerült már az óvodás gyermeken keresztül a családok értékrendszerén is változtatni. Siker, ha egy megmérettetésen jól szerepelünk, ha a különböző alkalmakon megmutathatjuk, mit sajátítottak el a gyermekek az óvodai életük során.