USA Sealing BULK-RS-SFR70-16 Fiberglass Fabric-Reinforced Silicone Rubber Sheet, No Adhesive, 70A, 1/16" Height, 12" Width, 12" Length
★★★★★ 4.1 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ofeo.hu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by ofeo.hu
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Shape: Sheet; Material: Silicone; Grade: Fabric-Reinforced; Durometer: 70A; Backing Type: Plain
  • Thickness: 1/16"; Width: 12"; Length: 12"
  • Color: Red; Texture: Smooth
  • Tensile Strength: 1,300 psi; Elongation: 8; Tear Strength: 0; Compression Set: 0.35; Density: 1.25 g/cm3
UPC 193005954451
Color Black
Material High Temperature Silicone Rubber
Item Form Sheet
Brand Name USASEALING
Item Shape Rectangular
Unit Count 1.0 Count
Part Number BULK-RS-SFR70-16
Grade Rating Industrial
Manufacturer USA Sealing Inc.
Model Number BULK-RS-SFR70-16
Item Thickness 0.06 Inches
Item Dimensions 12 x 12 x 12 inches
Number of Items 1
Specification Met Yes
Included Components Shop Supplies; automotive-fuel-injection-auxiliary-air-supplies
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (53)
4 stars
7% (5)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (7)